Risk Analizi Yaptırmayan İşverenlerin Dikkatine !

Risk Analizi Yaptırmayan İşverenlerin Dikkatine !

RİSK ANALİZİ YAPTIRMAYAN İŞVERENLERİN DİKKATİNE!!!

1 Ocak 2013 tarihi ile yürürlüğe giren 6331 sayılı Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile risk analizi yaptırmak zorunlu hala gelmiştir.

1 Ocak 2013 tarihi ile birlikte 1 çalışanınız bile olsa işyerinize risk analizi yaptırma zorunluluğunuzun olduğunu biliyor muydunuz?

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği ile birlikte tüm işyerlerinde, görevli çalıştıran apartmanlarda hatta balıkçı teknelerinde bile risk analizi yapılması zorunluluğu geldi. Risk analizinin yanında, acil eylem planlarının hazırlanması, çalışanlara iş güvenliği ve iş sağlığı eğitimlerinin verilmesi ile de işveren yükümlü kılındı.

Hal böyle iken çalışan personel sayısına göre ortalama 500-1000 Türk Lirası civarında maliyet ödemek yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetmenlerini bekleyerek ceza yemenin çok doğru olduğunu söyleyemeyeceğim.

Eğer işinize ve çalışanlarınıza değer veriyor ve onlara güvenilir, sağlıklı bir ortam oluşturmak istiyorsanız yetkili OSGB ler aracılığı ile bu hizmetleri almanızda yarar görüyorum.

Risk analizi, acil eylem planı, iş güvenliği ve iş sağlığı eğitimleri yapılmadığı takdirde;

Evet, bu takdirde kaçındığınız maliyetin çok üstünde cezalar ödeyeceğinizi ve çalışanlarınızın hayatını riske atacağınızı unutmayınız.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu sorumlulukları yerine getiremeyen işverene idari para cezaları uygulamaktadır. Burada para cezası kesilmesinin asıl amacı caydırıcılık, önlemlerin alınmasının sağlanması ve iş kazalarının azalmasıyla ilgilidir. Yoksa sandığımız gibi bu hizmetleri kimse yapmasın bizde çatır çatır ceza keselim diyen bir denetleme sistemi değildir yani öncelik İNSAN HAYATIDIR.

İşin maddi külfetine gelince 500-1000 Türk Lirası ödemekten kaçınan işverenler, risk analizini yaptırmadığı için 3.000 Türk Lirası ve aykırılığın devam ettiği her ay için 4.500 Türk Lirası ödemeye mahkûm edilecektir. ( Burada aykırılığın devamı sözcüğü çok önemlidir. Yani Ocak ayında denetime girmiş iseniz ve altı ay sonra hala bu hizmetleri yapmadıysanız verilecek ceza 25.500 Türk Lirasına çıkacaktır.)

İş yerinde gerekli denetim, ölçüm ve araştırmalar yapılmadığı takdirde de 1.500 Türk Lirası para cezası işverenleri bekleyen diğer bir külfet olacaktır.

İşinizi ve çalışanlarınızı riske atmayın, hala geç kalmış değilsiniz.